Registry patří mezi ne velmi oblíbené pojmy, kterým by se nejraději každý vyhnul při žádosti o půjčku. Pokud jste o ně v minulosti již někdy slyšeli, ale pořádně nevíte, co se pod nimi ukrývá, je nejvyšší čas se o nich dozvědět více informací. Pomocí nich alespoň zjistíte, na co si máte dávat pozor, abyste získali bankovní nebo nebankovní úvěr.
Seznamte se s bankovním registrem
Jako první na řadu přichází bankovní registr, ve zkratce též označován jako BRKI. V tomto registru si bankovní i nebankovní společnosti mohou zjistit informace o tom, jak si vedete na poli bankovních produktů. To znamená, jaké máte půjčky, kontokorenty nebo hypoteční úvěry u různých bankovních institucích. Jestliže jste tedy měli v minulosti problémy se splácením, bude na vás s největší pravděpodobností nahlíženo jinak. Záleží, kolikrát jste se se splátkou zpozdili a o jakou dobu se jedná.
Nebankovní registry aneb NRKI
Co si budeme podívat, když půjčku nedostaneme u bankovní společnosti, další kroky směřují k nebankovním půjčkám. Tam je relativně vyšší šance na to, získat neúčelovou půjčku na cokoliv. Dávejte si ovšem pozor, protože vlastní registry má i tento typ půjčky. Řeč je o nebankovních společnostech neboli NRKI, které shromažďují informace o tom, jaké jste si v minulosti vzali nebankovní úvěry a zda jste je spláceli řádně.
Na scénu přichází SOLUS
Na řadu teď přichází jeden z největších nepřátel v registrech. Jde o SOLUS, který tahá informace o všech ostatních finančních službách. Na SOLUS se taktéž bankovní i nebankovní společnosti při vaší žádosti koukají. Zajímá je, jak jste na tom se splácením svých závazků například u mobilního operátora nebo u státu. Registry u SOLUS nelze vymazat předčasně. U těch předchozích si můžete podat žádost, záleží však na dané společnosti, jestli vám vyhoví či nikoliv.
Jak vypadá ideální žadatel o půjčku?
- Bez finančních závazků, ovšem s finanční historií
- Bez splátek po splatnosti
- Dostatečně vysoký příjem
- Smlouva na dobu neurčitou